fbpx
🗓️ Sopyo 2024 Global E-Ticaret Takvimi yayınlandı. Hemen İncele... 📣

Sopyo Haftalık E-Ticaret Bülteni (12-19 Şubat)

PAZARYERLERİ İLE İLGİLİ BAŞLIKLAR

Trendyol halka arz için acele etmeyecek.

Trendyol Grup Başkanı Çağlayan Çetin “Güçlü bilançolarımız var, yatırımcılarımız ciddi uluslararası destek sağlıyor. Halka arz için acele etmeyeceğiz. Nihayetinde tüm teknoloji şirketleri gibi planlarımızda olacak” dedi. Bloomberg TV’ye konuşan Çetin bu yıl gelirlerinin %20’sinin uluslararası olmasını beklediklerini belirtirken, “Halka arz aşamasında gelirimizin en az %50’si uluslararası olmalı” dedi. Çetin bu yıl Körfez bölgesinde 1 milyon aktif müşterileri olduğunu, yıl sonunda 6 milyon aktif müşteriye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi ve “Hayalim 10 milyona en kısa sürede ulaşmak” diye konuştu.

Geçen yıl dolar bazlı büyümelerinin %50’ye yakın olduğunu belirten Çetin yıla çift haneli büyümeyle başladıklarını sözlerine ekledi. Önceliklerinin işlerini uluslararasılaştırmak olduğunu belirtti.

Kaynak: Bloomberg

Trendyol, Türk mühendislerin geliştirdiği yapay zeka dil modeli Trendyol LLM’i dünyaya tanıttı.

Türkiye, Katar ve Hindistan’ın onur konuğu olduğu 2024 World Governments Summit, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai emirliğinde 12-14 Şubat tarihleri arasında düzenlendi. Zirveye 25’ten fazla devlet ve hükümet liderinin yanı sıra çok sayıda bakan, devlet yetkilisi ve alanında uzman isim katıldı.

“Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek” temasıyla 11’incisi düzenlenen zirve kapsamında gerçekleşen ve dünyanın önde gelen özel sektör ve kamu temsilcilerinin yer aldığı panele Türkiye’den katılan tek şirket Trendyol oldu. Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, zirve kapsamında gerçekleşen “Sorumlu Yapay Zekanın Geleceğine Doğru” başlıklı panele yapay zeka alanının önde gelen uzman isimleriyle birlikte katıldı. Bu isimler arasında Birleşik Arap Emirlikleri Yapay Zekadan Sorumlu Bakanı Omar Bin Sultan Al Olama başta olmak üzere NVIDIA kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, Amazon CTO’su Dr. Werner Vogels, META başkan yardımcısı Dr. Yann LeCun gibi isimler bulunuyor. Çağlayan Çetin zirvede, Trendyol’un Türk mühendislerince yerli bir çözüm olarak geliştirilen dil modeli “Trendyol LLM”i katılımcılarla paylaştı.

Kaynak: egirişim

Jeff Bezos 12 milyon Amazon hissesini sattı.

Jeff Bezos, federal düzenleyicilere, değeri 2 milyar doların üzerinde olan yaklaşık 12 milyon Amazon hissesini sattığını belirten bir beyanda bulundu. Amazon yönetim kurulu başkanı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) 7 Şubat ve 8 Şubat tarihlerinde 11.997.698 adet hisse senedinin satışını bildirdi. Seattle merkezli Amazon’un hisselerinin kolektif değeri, listelenen fiyat toplamlarına göre 2,04 milyar dolardan fazlaydı. Hisse senetleri 1 milyon ile 3,2 milyondan fazla arasında beş blok halinde gruplandırıldı. Ayrı bir SEC dosyasında Bezos, 7 Şubat civarında tahmini piyasa değeri 8,4 milyar dolar olan 50 milyon Amazon hissesinin satış teklifini listeledi.

Kaynak: Bloomberg

Pazarama, “Sevgililer Günü” kapsamında yapılan alışveriş trendlerini açıkladı.

Sevgililer Gününde moda, kişisel bakım ve kozmetik, elektronik ve aksesuar kategorilerine yoğun ilgi gösterildi. Pazarama, sevgililer gününde özellikle cep telefonu, parfüm, tişört, kol saati, bluetooth kulaklık kategorilerinde yer alan ürünlere gösterilen ilginin arttığını belirtti. Tüketicilerin en çok ilgi gösterdiği diğer kategoriler ise kahve makinesi, ayakkabı, mont/kaban kategorilerinde yer alan ürünler oldu.

Konuyla ilgili olarak, Pazarama Satış ve Kategori Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Ünal Çapkan “Değerli satıcılarımızın ürünlerini sevgililer günü kapsamında alışveriş severler ile avantajlı kampanyalar yaparak buluşturduk. Pazarama olarak, Türkiye’de faaliyet gösteren her ölçekteki firmayı bünyemizde bir araya getirmeyi hedefleyerek pazaryeri modeli ile ülkemizdeki online alışveriş sektörünün gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

DİJİTAL DÜNYA İLE İLGİLİ BAŞLIKLAR

WhatsApp’a yeni özellik: Favori kişiler.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, kullanıcıların konuşmalarına öncelik vermelerine olanak tanıyan ve mesajlaşma deneyimlerinde daha fazla kontrol ve verimlilik sunan yeni çözümler sunmaya çalışıyor. WaBetaInfo’nun haberine göre, WhatsApp’a “favori kişiler” adlı filtreleme özelliği geliyor.

WhatsApp’ın son beta iOS sürümü 24.3.10.70 güncellemesi ile gelen özellik sayesinde, kullanıcıların favori kişilerini belirleyip onlara atanan yerden kolayca erişebilmeleri mümkün hale geliyor. WaBetaInfo’ya göre bu özellik iOS uygulamasında hâlâ geliştirilme aşamasında ve WhatsApp da web sürümü için kullanıcılara favori kişileri için özel bir filtre sağlayacak benzer bir özellik üzerinde çalışıyor.

Paylaşılan ekran görüntüsüne göre, kullanıcılar, favori kişilerini kendileri belirleyip manuel olarak ekleyebilecek ve onlara bu sekme üzerinden kolayca ulaşabilecek. WaBetaInfo, aynı anda çok fazla görüşme yapan kullanıcılar için bu özelliğin işe yaracağını düşünüyor.

Kaynak: Digital Age

E-ticaret sektöründe gerçekleşen gelişmelerden haberdar olmak için e-bültenimizi takipte kalın. 🙂

Sopyo ile kolayca yönetin, hızla büyütün!

  • 50’den fazla entegrasyon ile daha fazla satış yapın.
  • Gelişmiş XML Entegrasyonu ile dropshippingin tadını çıkarın.
  • Kargo Entegrasyonları ile siparişlerinizin kargo süreçlerini hızlıca yönetin.
  • Muhasebe Entegrasyonları ile satış kanallarınızdan gelen siparişler Muhasebe/ERP yazılımınıza otomatik aktarılsın.
  • Otomatik Stok Senkronizasyonu ile tüm platformlardaki stoklarınızı tek bir yerden yönetin.
  • E-fatura & E-arşiv Entegrasyonu ile siparişlerinizin e-fatura süreçlerini saniyeler içerisinde gerçekleştirin.
Total
0
Shares