fbpx
🗓️ Sopyo 2024 Global E-Ticaret Takvimi yayınlandı. Hemen İncele... 📣

Sopyo Haftalık E-Ticaret Bülteni (27 Mayıs-3 Haziran)

PAZARYERİ İLE İLGİLİ BAŞLIKLAR

Trendyol, Körfez Bölgesi’ne ikinci pop-up mağazasını açtı.

Türk üreticileri e-ihracat yoluyla uluslararası pazarlara taşıyan Trendyol, alışveriş deneyimine getirdiği yeniliklerle Körfez Bölgesi’nin yeni dijital AVM’si olmaya devam ediyor. Şirket, Körfez Bölgesi’ndeki ikinci pop-up mağazasını oyuncu Engin Alyatan Düzyatan’ın da katılımıyla Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde açtı.

Trendyol koleksiyonundan 150 parçanın yer aldığı mağaza, dijital alışveriş deneyimi de yaşatacak. Ziyaretçiler, beğendikleri ürünleri, üzerlerindeki QR kodları okutarak çevrim içi satın alabilecek.

Trendyol, Körfez Bölgesi’nde 2023 Eylül ayından bu yana Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Bahreyn ve Umman’da pazaryeri modeliyle faaliyet gösteriyor. Bölgede 8 ayda 2 milyon aktif müşteriye ulaşan Trendyol, yıl sonuna kadar müşteri tabanını 6 milyona çıkarmayı hedefliyor. Bölgeye yönelik e-ihracat gerçekleştiren Türk üreticilerini, teknolojik altyapısı ve lojistik ağı ile destekleyen Trendyol, satıcıların pazarlama yatırımlarını da üstleniyor.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Hepsiburada CEO’su Gökçetekin: Kârlılıkta devlerle yarışacağız.

Hepsiburada CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin Amazon gibi dev bir şirketten Hepsiburada’ya geldi ve ilk yılını geride bıraktı. 2023 yılında ilk kez kâra geçen şirket, yeni CEO’su Nilhan Onal Gökçetekin yönetiminde satış hacmini de %100’ün üzerinde büyüttü. Bundan sonraki süreçte kârlı yolculuğu sürdürmeye odaklandığı belirten Gökçetekin’in bir diğer gündemiyse B2B alanındaki işler. Hepsijet, Hepsijet XL ve Hepsipay’in liderlik vizyonu olduğuna dikkat çeken Gökçetekin, “Anahtar teslim e-ticaret çözüm üretiyoruz ve bu alanda çok büyüyeceğiz” dedi.

Hepsiburada için 16 yıl sonra Türkiye’ye geri dönen Gökçetekin; “Daha önce çalıştığım Amazon, P&G ve kendi kurduğum işimden çok şey öğrendim. Global birikimimi Hepsiburada ekibinden de öğrenerek geliştirme fırsatım da oldu. 4 önemli önceliğimiz var. Birincisi, sadakati artırmak. Premium programımızın ben gelmeden önce 400 bin üyesi vardı. Şu anda üye sayımız 2,2 milyonu geçti. Hepsiburada, Türkiye’de 2 yıldır tavsiye lideri. Premium da bunu çok destekleyen bir uygulama oldu. İkincisi, servis üstünlüğümüz. Teslimattaki hız ve deneyim bizim için çok önemli. Üçüncü önceliğimiz, B2B alanındaki lojistik ve fintek şirketlerimizle lider olmak. Son olarak da çok dikkatli bir finansal yönetimi ve kârlılık” diye konuştu.

Kaynak: Capital

Pazarama’nın “Dev Fırsat Günleri” kazandırıyor.

Pazarama, e-ticaret sektöründeki hızlı yükselişine devam ediyor. Yüzlerce avantaj ve birçok hizmeti alışveriş severlere sunan Pazarama, “Dev Fırsat Günleri” kampanyası ile yıl boyunca her ay belirli haftalarda farklı kategorilerde müşterilerinin ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilmeleri için ayrıcalıklar sunuyor.

6-7-8 Mayıs’ta gerçekleşen Dev Fırsat Günleri kampanyasında, alışveriş severler ihtiyaçlarına indirimli olarak ulaşarak kozmetikten süpermarkete, modadan teknolojiye kadar binlerce üründe avantajlı fiyatların tadını çıkardılar. Mayıs ayında gerçekleşen Dev Fırsat Günleri kampanyasında, en fazla satılan ve favorilenen ürünler tuvalet kâğıdı, çay ve ıslak mendil olurken en fazla tercih edilen kategoriler süpermarket, ev yaşam, anne bebek oldu. Dev Fırsat Günleri’nde en fazla alışveriş yapılan gün Pazartesi olurken saat ise 12:00-14:00 ve 20:00-22:00 arasında seyretti.

Her ay farklı kampanyalar ve ürünlerle alışveriş severlere avantaj sağlayan Dev Fırsat Günleri, 3-4-5 Haziran’da müşteriler ile buluşacak.

Babalar Günü yaklaşırken, babasını mutlu etmek isteyen herkese hediye alışverişinde avantaj sağlayacak olan kampanyada; saat, ayakkabı, gömlek, tıraş makinesi, parfüm, kahve makinesi gibi ürünlerde yapılacak indirimler öne çıkacak. 1-16 Haziran tarihleri arasında tüm indirimlere ek, 700 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli “FIRSAT100” kodu ile alışveriş severler 100 TL indirim sahibi olacaklar. Ek olarak, 2.’si 1 TL, Tek fiyat ürünler (100-200-500-1000 TL), Alışveriş Saati, Kuponlar, En favori ürünlere özel indirimler de Dev Fırsat Günleri kampanyasında müşteriler ile buluşacak.

Kaynak: Teknotalk

Hepsiburada’dan geleceğin teknoloji liderlerini yetiştirecek işbirliği.

42 Türkiye‘nin İstanbul ve Kocaeli kampüslerinde 8 modül olarak planlanan eğitimlerde Hepsiburada’nın teknoloji ekipleri ürün geliştirme, kullanıcı deneyimi, veri bilimi, veri analistliği, yazılım geliştirme ve sistem, güvenlik gibi konularda özel eğitimler verecek ve örnek çalışmalar anlatacak. Programa katılanlar, ‘Hepsiburada’da Bir Gün’ simülasyonunu deneyimleme fırsatı bulacak. Böylece öğrenciler, Hepsiburada’nın müşterilerine ve iş ortaklarına sorunsuz bir deneyim sunmayı amaçlayan teknolojik geliştirmelerini yakından tanıma ve teknoloji dünyasında ihtiyaç duyacakları bilgi ve becerileri gerçek hayat uygulamalarıyla öğrenme şansı yakalayacak.

Hepsiburada Teknoloji Grup Başkanı (CTO) Alexey Shevenkov yapılan işbirliği ile ilgili, “‘Hepsiburada Tech Academy’ programımızla öğrencilerin gerçek dünyada yazılım ürünü geliştirme sürecine olan bakış açılarını geliştirmeyi, deneyimlerini artırmayı hedefliyoruz. Bu işbirliği, Türkiye’nin dijital geleceğine katkıda bulunma vizyonumuzun bir parçası. Bir teknoloji akademisi olarak geleceğin teknoloji liderlerinin yetişmesine katkı sağlayacak olmaktan memnuniyet duyuyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen, yazılım alanında nitelikli personel yetiştirmenin,  global arenada rekabet gücün artırılması için de kritik öneme sahip olduğunu belirterek, “42 Türkiye” ile Türkiye’nin bu alandaki potansiyelini en üst seviyeye çıkarmayı hedeflediğini aktardı.

29 Mayıs’da 42 Türkiye’nin Kocaeli kampüsünde düzenlenen açılış töreni ile başlayan program, okulun Kocaeli ve İstanbul’daki kampüslerinde 8’er modül boyunca devam edecek ve programı başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikaları verilecek. 42 Türkiye’deki 2 yıllık temel eğitimini tamamlayan öğrenciler, Hepsiburada’nın ‘GeleceğiniZburada’ staj programına dahil olacak.

Kaynak: Dünya Gazetesi

E-TİCARET İLE İLGİLİ BAŞLIKLAR

Aras Kargo’ya “En İyi E-Ticaret Deneyimi Yaşatan Kargo Şirketi” ödülü verildi.

Aras Kargo, e-ticaretin en iyilerinin ödüllendirildiği ECHO Awards‘ta 5’inci kez kargo sektöründe ‘En İyi E-Ticaret Deneyimi Yaşatan Şirket Ödülü’ne layık görüldü. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Aras Kargo, bu yıl altıncısı gerçekleştirilen ve ‘E-Ticaretin En İyileri’nin belirlendiği ECHO Awards’ta, Marketing Türkiye ve Akademetre Research and Strategic Planning işbirliğiyle, kargo kategorisinde bir kez daha ödül aldı. Markaların başarılarının taçlandırıldığı ‘ECHO Awards ödülleri’, İstanbul’da bir otelde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Açıklamada törendeki konuşmasına yer verilen Aras Kargo İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Selda Özacar, Aras Kargo olarak, ilk günden itibaren müşterilerin beklenti ve memnuniyetine öncelik verdiklerini hizmetlerinin yelpazesini bu doğrultuda geliştirdiklerini belirtti. Özacar, e-ticaret ekosisteminde, teslimat ve iade noktasında kargo sektörünün önemli rol üstlendiğini aktararak, “Biz de son yıllarda değişen tüketici beklentilerini karşılamak için hizmetlerimizi ileri taşımak üzere önemli yapısal ve teknolojik yatırımlar gerçekleştirdik. Büyük verinin yapay zeka ile işlenmesine ve bu sayede kişiselleştirilmiş hizmetler vermeye odaklandık. Ülkemizin dört bir yanına ulaşmakla kalmayarak yurt dışına açılıp teknoloji ihraç eden çok dinamik bir yapı inşa ettik.” açıklamalarında bulundu. E-ticaretin en önemli bileşenlerinden birinin teslimat sürecinde esneklik ve kişiselleştirme olduğuna dikkati çeken Özacar bu doğrultuda, kargo teslimatlarını zaman ve mekandan bağımsız esnek bir modele taşımak için yeni ürünlere yatırımlar yapmaya devam ettiklerini aktardı.

Özacar, Aras Rotalama Platformu ile müşterilerinin, kargolarını canlı olarak takip ederek kargonun teslimin zamanını değiştirebildikleri bilgisini paylaşarak, şunları kaydetti: “Bu sayede müşteriler kargosunu Aras Burası esnaf ve dolap noktalarımıza, komşusuna ya da istediği şubemize yönlendirebiliyor. Aras Kargo olarak, teknoloji yatırımlarını genişletirken hızlı ve pratik çözümler geliştirmeyi sürdüreceğiz. E-ticaret ekosisteminin güvenilir ve etkili bir iş ortağı olarak konumlandığımız ve bu yıl 5’inci kez aldığımız ödül için mutluyuz. Bu başarımızda büyük emekleri olan çalışma arkadaşlarıma ve e-ticaret tarafındaki iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum.”

Kaynak: AA İş Dünyası Haberleri

Türkiye’nin e-ticaret hacmi 1,85 trilyon liraya ulaştı.

“Türkiye’de E-Ticaretin Görünümü Raporu” Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlandı. E-ticaret hacmi 2023 yılında bir önceki yıla göre %115,15 artarak 1,85 trilyon liraya ulaştı. İşlem sayısı ise bir önceki yıla göre %22,25 artarak, 5,87 milyar adet olarak gerçekleşti. 2024 yılında ise e-ticaret hacminin 3,4 trilyon lira ve işlem sayısının da 6,67 milyar adet olacağı öngörülüyor.

E-ticaret hacminin genel ticaret hacmine oranı, 2019 yılında %10,1 iken, yıllar içinde büyük bir artış kaydederek 2023 yılında %20,3’e ulaştı. 2023 yılında e-ticaret hacminin gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) içindeki payı (E-GSYH) bir önceki yıla göre %33,3 oranında artarak %6,8’e ulaştı. E-GSYH’nin 2019-2023 yılları arasında yıllık bileşik büyüme oranı %26 oldu.

E-ticaret hacminden en büyük payı alan ilk üç sektörden birincisi 233 milyar lira ile beyaz eşya ve küçük ev aletleri olurken bu sektörü sırasıyla 135 milyar lira ile elektronik sektörü ve 127 milyar lirası ile giyim, ayakkabı ve aksesuar sektörleri izliyor.

Ticaret Bakanlığınca geliştirilen metodoloji sayesinde ülkemizde illerin e-ticarete uyumuna ilişkin bir endeks oluşturuldu.

Bu metodolojide yer alan kriterler;

• İlin e-ticaret satışlarının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı (e-GSYH),

• İlde e-ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısının o ildeki toplam işletme sayısına oranı yani ildeki işletmelerin e-ticarete entegrasyonu,

• İl bazındaki e-ticaret satışlarının ildeki e-ticaret alışlarını karşılama oranı,

• İlde faaliyet gösteren e-ticaret işletmesi başına düşen e-ticaret satış hacmi.

Bu göstergeler değerlendirilerek oluşturulan e-ticarete uyum skorlarına bakıldığında e-ticarete uyumu en yüksek olan iller sırasıyla İstanbul, Kayseri, Çorum, İzmir ve Kocaeli olarak öne çıktı.

2023 yılında Türkiye genelinde e-ticaret yapan işletme sayısı 559 bin 412’ye ulaştı. Pazaryerlerinde e-ticaret faaliyeti yürüten işletme sayısı ise 540 bine yaklaştı. Kendi sitesinden veya mobil uygulamasından e-ticaret faaliyetinde bulunan ETBİS’e kayıtlı işletmelerin sayısı 35 bini aştı. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya, e-ticaret faaliyetinde bulunan işletmelerin en çok bulunduğu ilk 5 il olarak öne çıktı.

E-ticaret faaliyetinde bulunan esnaf işletmesi sahiplerinin %70,5’i erkek, %29,5’i ise kadındır. Esnaf işletmesi sahiplerinin yaşlarına göre dağılımına bakıldığında çoğunluğun 25-44 yaş aralığında olduğu görüldü. 2023 yılında işlem hacmi olarak en yoğun dönem kampanyaların etkisiyle kasım ayı oldu. Kasım ayında e-ticaret hacmi, yıl genelindeki aylık ortalamaların %50 üstünde seyretti. 2023 yılında en yüksek işlem yapılan günler, Kasım ayı kampanyalarının etkisiyle 11 Kasım ve Öğretmenler Günü olan 24 Kasım oldu.

E-ticaret harcamalarının yaşa göre dağılımında, 25-36 yaş aralığı dikkat çekiyor. E-ticaret alışveriş tutarlarının yaş dağılımına bakıldığında en fazla harcamayı 29 yaşındaki tüketiciler gerçekleştirirken, e-ticaret hacminin yarısından fazlasını 25-36 yaş aralığındaki tüketiciler yaptığı alışverişler oluşturdu.

İşlem sayısı ve işlem hacminin satış kanallarına göre dağılımına bakıldığında, mobil uygulamalardan yapılan alışverişler öne çıkıyor. Web, mobil web ve mobil uygulama şeklinde sınıflandırılan sipariş platformları arasında işlem sayısı bakımından %91; işlem tutarı bakımından ise %80 oranında mobil uygulama kullanıldı. E-ticaret harcamalarının saat aralıklarına göre dağılımına bakıldığında, %43 ile en fazla sayıda işlem 18.00-00.00 arasındaki 6 saatlik zaman diliminde gerçekleştirildi.

Kaynak: Bloomberg HT

E-ticaret sektöründe gerçekleşen gelişmelerden haberdar olmak için e-bültenimizi takipte kalın. 🙂

Sopyo ile kolayca yönetin, hızla büyütün!

  • 50’den fazla entegrasyon ile daha fazla satış yapın.
  • Gelişmiş XML Entegrasyonu ile dropshippingin tadını çıkarın.
  • Kargo Entegrasyonları ile siparişlerinizin kargo süreçlerini hızlıca yönetin.
  • Muhasebe Entegrasyonları ile satış kanallarınızdan gelen siparişler Muhasebe/ERP yazılımınıza otomatik aktarılsın.
  • Otomatik Stok Senkronizasyonu ile tüm platformlardaki stoklarınızı tek bir yerden yönetin.
  • E-fatura & E-arşiv Entegrasyonu ile siparişlerinizin e-fatura süreçlerini saniyeler içerisinde gerçekleştirin.
Total
0
Shares