fbpx
🗓️ Sopyo 2024 Global E-Ticaret Takvimi yayınlandı. Hemen İncele... 📣

Sopyo Haftalık E-Ticaret Bülteni (3-10 Haziran)

PAZARYERİ İLE İLGİLİ BAŞLIKLAR

Amazon’dan hasarlı ürünleri gönderim öncesi yapay zeka ile yakalayan teknoloji: Project PI.

Online alışverişin belki de en sıkıcı noktalarından biri gelen ürünün hasarlı veya yanlış olması ve bunun akabinde gerçekleşen iade/değişim süreci. Ancak gelişen teknoloji bu sıkıntıları rafa kaldırmak üzere. Bu kapsamda Amazon, oldukça önemli bir adım attı ve hasarlı ürünleri gönderim öncesi tespit eden bir teknoloji geliştirdi. 

Amazon’un Project PI yazılımı, müşterilere gönderilmeden önce ürünlerdeki hasarı görmek veya yanlış renk ya da boyutta olup olmadıklarını belirlemek için üretimsel yapay zeka ve bilgisayar görüşünü birleştiriyor. Sistem, müşterilere giden ürünlerin, ürünleri tarayan bir tünelden geçmesi şeklinde çalışıyor. Görüntülere bakan ve kutuların içlerinde ne olduğunu anlayan bir tür yapay zeka olan bilgisayarla görü programı, ürünlerde hasar olup olmadığını kontrol ediyor. Bir şey bulursa, sistem kusuru değerlendirirken ve temel nedeni bulmak için benzer ürünlerde bir sorun olup olmadığını belirlerken o ürün izole ediliyor.

Amazon’a göre, Project PI bazı Kuzey Amerika depolarında aktif ve yıl boyunca daha fazla depoda kullanılacak. Geçen yıl Amazon, müşteriler sipariş düğmesine basmadan önce sorun yaşama eğiliminde olan ürünleri vurgulamak için sık iade edilen ürünleri işaretleyen farklı bir sistemi kullanıma sunmuştu. Şirket, insanlardan oluşan Amazon çalışanlarının Project PI’ın işaretlediği ürünleri inceleyerek Amazon’un Second Chance satış sitesinde indirimli bir fiyatla satılıp satılmayacağına ya da başka bir yere bağışlanıp bağışlanmayacağına karar verebileceklerini de söylüyor. 

Tüm bunların yanı sıra Amazon, müşterilerin aldıkları ürünlerden neden memnun olmadıklarını araştırmak için çok modlu bir büyük dil modeli üzerinde çalışıyor. Yapay zeka aracı, müşterilerin geri bildirimlerinde söylediklerini inceliyor ve ardından işlerin nerede yanlış gittiğini bulmaya çalışmak için Project PI ve diğer veri kaynaklarındaki görüntüleri tarıyor.

Kaynak: Webrazzi

Türkiye’nin e-ihracat şampiyonu Trendyol oldu.

Trendyol, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen “İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni”nde ‘e-ihracat’ kategorisinde birinci olarak ödül kazandı. Ödülü Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformu olan Trendyol, Türk ürünlerini ve üreticilerini uluslararası pazarlarla buluşturarak önemli bir rol üstleniyor.

Trendyol’un aldığı ödül hakkında değerlendirmede bulunan Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin, TİM’in dijitalleşmeye verdiği önemin göstergesi olarak e-ihracat kategorisinde ilk kez verdiği ödülü almaktan duydukları mutluluğu belirterek  şunları söyledi: “Türkiye’nin zengin yer altı kaynakları ya da dev gaz sahaları yok. Ancak, gencecik mühendislerimiz, üretim kabiliyetimiz, çalışkanlığımız, kalitemiz, azim ve gayretimiz var. Örnek gösterilen unicornlarımız, girişimci programlarımız, Teknofest gibi dünya standartlarındaki ilham verici buluşmalarıyla ülkemiz global teknoloji arenasında söz sahibi durumda. Trendyol da ülkemizin sahip olduğu ekosistemden aldığı güçle Avrupa ve Ortadoğu’nun ilk beş teknoloji şirketinden biri ve bugün de ülkemizin  e-ihracatının şampiyonu haline geldi. Bu ödülün asıl sahibi, geliştirdikleri teknolojilerle tüm dünyaya damga vuran Trendyol’un genç mühendisleri ve ürünleriyle bu ihracatı mümkün kılan Türk üreticileridir. Türkiye’nin Trendyol’u olarak ülkemizin teknoloji ve üretim yetkinlikleri ile kaliteli insan kaynağından aldığımız güçle üreticilerimizin ‘Made in Türkiye’ etiketli ürünlerini dünya pazarlarıyla buluşturmaktan gurur duyuyoruz.”

E-ihracat odaklı çalışmalarının merkezinde bulunan üreticilerini, esnaf ve KOBİ’leri dijitalleştiriyor, sınır ötesine taşıyarak milyonlarca müşteriyle buluşturduklarını belirten Çetin, ”Bunu tüm e-ticaret ekosistemindeki paydaşlarımızla beraber başarırken; onları da dünyaya açıyoruz.   Yaptığımız yatırımlar ve uçtan uca e-ticaret çözümlerimiz ile satıcılarımızı ve üreticilerimizi dünyanın en iyileriyle rekabet etmeye teşvik ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu, Ticaret Bakanlığımızın öncülük ettiği ihracat hedeflerine ülkemizi ulaştırmak için tüm gayretimizle sahadayız. Trendyol, 70 bin KOBİ’mizi ihracatla tanıştırdı, toplam ihracatçı sayımız 90 binden fazla. Amacımız 300 binden fazla satıcımızın tamamını e-ihracatçı yapmak. E-ihracat yoluyla ülkemizin sınır ötesi ticaretteki potansiyelini açığa çıkarmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Fuar Dergisi

Hepsiburada’da “büyük yaz indirimleri” başladı.

Hepsiburada, yaza özel, bir hafta boyunca sürecek özel indirim kampanyasını başlattı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Hepsiburada, müşterilerine kazandıran kampanyalarına bir yenisini daha ekleyerek Babalar Günü, Kurban Bayramı ve yaz tatili öncesi ‘büyük yaz indirimleri’ni müşterilerine sundu.

Teknoloji, mobil, moda, kozmetik, küçük ev aletleri, ev-yaşam ve süpermarket kategorilerinde milyonlarca ürünün yer aldığı kampanya ile özel indirimlere ek olarak müşteriler, ‘yarın kapında’ ve ‘kapında kolay iade’ gibi avantajlardan da faydalanıyor. Calvin Klein, Ray-Ban, Lancaster, Lancome, Philips, Xiaomi, Samsung, Anker, Fissler, Lego gibi dünyaca ünlü markaların ürünleri de en iyi fiyat garantisiyle platformda yerini aldı.

Hepsiburada, yaz alışverişi öncesi müşterilerin tasarruflarını artırmak için ‘en iyi taksitli fiyat garantisi’ sunuyor. Kredi kartı kullanmadan taksitli alışveriş yapmak isteyenlerin de %0 faizli 1000 liralık ‘Hepsiburada Limiti’ hesaplarında bulunuyor.

Kaynak: AA İş Dünyası Haberleri

Pazarama Babalar Günü’ne özel bütçe dostu hediye önerileri sunuyor.

Milyonlarca alışveriş severi, on binlerce iş ortağının ürünüyle buluşturan Pazarama, “Babalar Günü Fırsatları” kampanyasını başlattı. Her zevke ve her keseye uygun olarak modadan aksesuara, elektronikten ev yaşama kadar binlerce üründe ve kategoride birçok hediye seçeneği sunulurken erkek gömlekleri, saat, pantolon, ayakkabı, tıraş makinesi, cep telefonu, parfüm sevdiklerini mutlu etmek isteyenler için hediye alternatifleri arasında yer alıyor.

Teknoloji tutkunu babalar için; cep telefonundan tablete, bluetooth kulaklıklardan akıllı saatlere, televizyondan bilgisayara kadar pek çok hediye seçeneği sunulurken modayı yakından takip eden babalar için ise; gömlek, pantolon, ayakkabı, cüzdan gibi hediye seçenekleri birçok markada yapılan indirimler sayesinde avantajlı alışveriş yapmayı sevenleri bekliyor.

Birçok üründe fırsatlar ve indirim avantajlarının yer aldığı kampanyaları bünyesinde barındıran “Babalar Günü Fırsatları”nda, uygulamaya özel 700 TL ve üzeri alışverişlerde geçerli tüm indirimlere ek 100 TL hediye kuponu “FIRSAT100” kodu ile 16 Haziran tarihine kadar Pazarama’da yer alıyor. İndirimlerin yanı sıra; anlaşmalı banka kartları ile yapılan alışverişlerde 6 taksit fırsatı, 2 al 1 öde fırsatları, kuponlar, tek fiyat ürünler gibi avantajlar da müşterilere sunuluyor.

Kaynak: teknotalk

E-TİCARET İLE İLGİLİ BAŞLIKLAR

E-ticaret hacminin bu yıl, 83 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte e-ticaret sektörü de hızlı gelişimini sürdürüyor. Ticaret Bakanlığı uzun soluklu bir çalışmanın ardından Türkiye’de E-Ticaret Görünüm Raporu’nu açıkladı. Rapora göre ülkemizde e-ticaret hacmi 2023 yılında bir önceki yıla göre %115,15 artarak 78 milyar dolara ve işlem sayısı ise %22,25 artarak 5,87 milyar adede ulaştı.

Gündem Teknoloji programında sektöre dair sorularımı yanıtlayan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkan Yardımcısı Emre Ekmekçi, “Türkiye’de doğru ödeme ve bankacılık sistemi ile doğru lojistik altyapısına sahibiz. Dolayısı ile bu sağlam yapıların üzerine tüketici ve satıcı yani girişimcilerin bulunduğu genç nüfusun körüklediği bir ekonomiden bahsediyoruz. Buna karşılık 2024 yılında e-ticaret hacminin 83 milyar ABD dolar, işlem sayısının ise 6,67 milyar adet olacağı öngörülmekte.” dedi.

Tüm ülkelerin dijitalleşen dünyada öncü olma yarışında olduğu bir dönemde e-ticaretin globalde 5 yıllık dolar bazlı büyümesi %11,7 iken Türkiye’de ise %23,7 oldu. Türkiye’de e-ticaret, ekonominin 4 ile 5 kat üzerinde daha fazla sektörel büyüme gösterdiğini gördük. Bu Türkiye ekonomisinin itici gücü olduğunu gösteriyor.

ETİD Başkan Yardımcısı Emre Ekmekçi e-ticaret yapan işletmelerin dağılımını ise “E-ticaret yapan 600 bine yaklaşan işletme sayısı var. Bunların %76’sı şahıs şirketi yani KOBİ’ler. Diğer yanda %21’limited şirket. Kadınların toplam içerisindeki payı ise %30.” şeklinde özetledi.

Sektörün ekonomideki yerini Emre Ekmekçi “E-ticaretin gayrisafi yurtiçi hasıla içerisinde payı %6,8’e yaklaştı. Ekonominin ciddi bir kısmı demek. Türkiye’deki toplam işletmelerin %12’si e-ticaret yapıyor. Türkiye’de büyüyen bir e-ticaret ekonomisi dönüyor.” şeklinde ifade etti.

Kaynak: Bloomberg HT

Çin’in e-ticaret hacmi, 577 milyar yuanı geçti.

Çin’de sınır ötesi e-ticaret şirketlerinin sayısı 120 bini geçti. Sınır ötesi e-ticaret, Çin’in dış ticaretinde ve küresel ekonomik ve ticaret alanlarının yeni gözdesi haline geldi. Çin Ticaret Bakanlığı’ndan bir yetkili, 2024 yılının ilk çeyreğinde sınır ötesi e-ticaret hacminin %9,6 artışla 577,6 milyar yuana ulaştığını, bundan ihracat miktarının %14 artışla 448 milyar yuanı bulduğunu söyledi. Çin’in sınır ötesi e-ticaret şirketlerinin yurtdışında 30 binden fazla tescilli ticari marka kaydı aldığı ve son 5 yılda Çin’deki sınır ötesi e-ticaret ölçeğinin 10 kattan fazla arttığı bildirildi.

Kaynak: Dünya Gazetesi

Türk e-ticaret firmalarına ‘Körfez pazarı’ çağrısı yapıldı.

E-ticaret fuarı WORLDEF ISTANBUL 2024’te Dubai ve Kuzey Emirlikler Türk İş Konseyi Başkanı Kanat Kutluk, WORLDEF’in aralıkta Dubai’de yapılacağı bilgisini paylaşarak, yeni WORLDEF’te aynı zamanda ev sahibi olmayı düşündüklerini söyledi. Kutluk, WORLDEF’te çok farklı insanlarla, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen e-ticaret meraklılarıyla bir araya geldiklerini ifade ederek e-ticaret konusunda WORLDEF’in Dubai’ye geliyor olmasının ülkede önemli bir fark yaratacağını vurguladı.

E-ticaret’in çok hızlı gelişen bir pazar olduğunu kaydeden Kutluk, “Orta Doğu’da özellikle hızlı gelişiyor. Burada biraz paranın da Orta Doğu’da olmasının sebebi var. Orta Doğulu insanlar özellikle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)KatarSuudi ArabistanUmmanBahreyn‘i sayabilirim, çok fazla internet üzerinden alışveriş yapmayı seviyorlar. Buradaki pazar penetrasyonu çok yüksek. Bu sebeple Körfez Bölgesi’nde bu iş çok hızlı artıyor.” diye konuştu. Kutluk, Türk firmalarının da bu konularda hızlı büyüyen firmalar olduğunu dile getirdi.

Daha küçük ama gelecek vadeden firmaların da olduğunu anımsatan Kutluk, “Ben firmalarımızın BAE’nin kolay iş yapma habitatından faydalanmasını istiyorum. Çünkü dünyanın çeşitli yerlerinde Amerika’da, Avrupa’da böyle küçük firmanın iş yeri açması ve bunu yaşatmaya çalışması çok masraflı ve zor. Pazarda çok fazla oyuncu var. BAE ve Körfez ülkelerinde ise çok düşük maliyetlerle şirket kurma ve pazar penetrasyonu küçük firmalarla gerçekleştirebilir, hızlı büyüme yakalayabilirler.” dedi.

Kutluk, Türk e-ticaret firmalarının Körfez’de daha kolay iş yapabileceğinin altını çizerek, Avrupa ve Amerika’nın biraz daha olgun pazarlar olduğunu söyledi. Kutluk, “Körfez Bölgesi sürekli zenginleşen ve hala pazarda yeri olan bölge. BAE’ye şimdi Trendyol geliyor. Bunun da e-ticaret alanında bir liderlik yapacağını düşünüyorum. Diğer küçük firmalarımızın da niş pazarlar olarak adlandırabileceği niş ürünlerle iyi bir pazar payı kazanacaklarına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Dünya Gazetesi

E-ticaret sektöründe gerçekleşen gelişmelerden haberdar olmak için e-bültenimizi takipte kalın. 🙂

Sopyo ile kolayca yönetin, hızla büyütün!

  • 50’den fazla entegrasyon ile daha fazla satış yapın.
  • Gelişmiş XML Entegrasyonu ile dropshippingin tadını çıkarın.
  • Kargo Entegrasyonları ile siparişlerinizin kargo süreçlerini hızlıca yönetin.
  • Muhasebe Entegrasyonları ile satış kanallarınızdan gelen siparişler Muhasebe/ERP yazılımınıza otomatik aktarılsın.
  • Otomatik Stok Senkronizasyonu ile tüm platformlardaki stoklarınızı tek bir yerden yönetin.
  • E-fatura & E-arşiv Entegrasyonu ile siparişlerinizin e-fatura süreçlerini saniyeler içerisinde gerçekleştirin.
Total
0
Shares