Z Kuşağı İçin Etkili Pazarlama Stratejileri

Z Kuşağı İçin Etkili Pazarlama Stratejileri

Genel

5

dk okuma süresi

18 Haziran 2021

Bu yazımızda sizlere, "Z Kuşağı için etkili pazarlama stratejileri"'nden bahsedeceğiz. Z kuşağı, 2020 yılından sonra dünya üzerindeki en büyük tüketici kitlelerinden biri olmaya başlamıştır. Markaların Z kuşağı ile şimdiden iyi bir iletişim kurmaya başlaması en önemli etkenlerden biridir. Z kuşağı, teknoloji ile beraber büyüyen bir nesil olduğu için aynı zamanda teknoloji kuşağı olarak da bilinmektedir. Z kuşağı, 1990’ların ortaları ve 2000’li yılların başlarında doğmuş olan nesile verelen isimdir. Yavaş yavaş kendi maddi özgürlüklerini ellerine almaya başlayan ve yakın zamanda da aktif tüketici tarafında da yer almaya başlacak olan bu kuşağa şimdiden ulaşmak, uzun vadede onları sadık müşteriler haline getirmekte önemli bir rol oynayacaktır. Teknoloji nesline ulaşmak ve markanızı onların gözünde bilinir hale getirmek için de geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı yollar izlemeniz gerekebilir.


Z Kuşağına Pazarlama Nasıl Yapılır? 

Diğer nesillerle olan farklılıklarını göz önünde bulundurarak pazarlama stratejilerinde yapılması gerekenleri şöyle listeleyebiliriz ;


Sosyal Medyayı Etkili Biçimde Kullanın!

Günün büyük bir kısmını sosyal medyada geçiren bu kitleyi hedefliyorsanız dijital pazarlama stratejinizde mutlaka sosyal medyanın da yer edinmesi gereklidir. Özellikle Instagram gibi sosyal ağlarda varlığınızı oluşturarak hedef kitlenizin büyük bir çoğunluğuna ulaşabilir ve onlara yönelik içeriklerle daha fazla geri dönüş sağlayabilirsiniz.
Sosyal medya platformalarında etkileşiminizi arttırmanız için hazırlamış olduğumuz blog yazımıza ulaşabilirsiniz.


Snapchat’te Aktif Bir Şekilde Yer Alın

Z kuşağına yönelik pazarlama çalışmaları yapmayı düşünüyorsanız, Snapchat’te aktif bir şekilde yer alarak, bu mecrayı bu kuşağa ulaşmak için kullanabilirsiniz. Z kuşağı, Instagram ile birlikte Snapchat’i aktif bir şekilde kullandığı için, bu mecra üzerinde çalışmalar yapmak ve bu mecraya uygun içerikler üretmeniz, bu nesille iletişim kurmanızı kolaylaştıracaktır.


Instagram Hikaye Paylaşımlarına Ağırlık Verin

Z kuşağı, Instagram’ı da aktif olarak kullansa da özellikle hikaye paylaşımlarına daha fazla ilgi gösteriyor. Bu sebeple de pazarlama çalışmalarınızda hikaye paylaşımlarına da yatırım yapmanız, bu kuşağın daha fazla ilgisini çekmenizi sağlayarak, erişim ve etkileşimlerinizi artıracaktır.


Tüm Platformda Yer Almaya Özen Gösterin

Z kuşağı, teknolojinin içinde büyüdüğü için aynı anda birden fazla teknolojik cihazı kullanmayı tercih ediyor. Bu durumda da birden fazla platformda yer almanız, bu kuşağa daha iyi ulaşmanızı sağlayacaktır. Farklı sosyal ağlarda, farklı konseptlerin yer aldığı içerikler oluşturabilir ve bu platformlar üzerinden farklı iletişimler kurabilirsiniz.


Mobil Pazarlamaya Öncelik Verin

Z kuşağı internetin ve akıllı telefonların ortasında yaşadığından günün büyük kısmını telefonlarının başında geçiriyor. Küçük yaştan itibaren akıllı telefon sahibi olan bu kuşağa ulaşabilmek için web sitelerinizin, sosyal medyalarınızın ve her türlü iletişim kanallarınızın mobil uyumlu olması gerek. 

Ayrıca kullanıcı deneyimine oldukça önem veren bu grup için web sitelerinizin kullanışlı, ilgi çekici ve hızlı olmasına özen göstermelisiniz.
İletişim kurmak için sosyal ağları ve Whatsapp gibi anında ulaşım sağlayabileceğiniz platformları kullanmak bu grubun “hızlı olma” isteğine cevap verecek ve dönüşüm oranlarınızı arttırabilecek bir adımdır.


Influencer Hesapları ile İş birliği Yapın

Z kuşağı ile doğrudan etkileşime geçmek ve onların satın alma kararlarını etkilemek için, onların takip ettiği ve onların yaş grubuna hitap eden influencer hesaplarla iletişime geçmeniz gerekir. Influencer hesaplar marka ve ürün bilinirliğini artırmak için önemli bir pazarlama kanalı olduğu için Z kuşağına ulaşmak için de bu çalışmaları yapmayı düşünebilirsiniz.


Her Zaman İletişim Kurun

Z kuşağı iletişime önem verir ve etkileşime girmeyi sever. İlgilendiği markayla iletişim kurmayı ve onlar tarafından önemli hissettirilmeyi bekleyen bu nesil için düzenli olarak iletişim kurmak ve zaman ayırmak çok önemlidir. Bu sosyal medya platformlarında etkileşime girmek, müşteri hizmeti sunmak ve ilk olarak bağlantı kurmaya odaklanan kampanyalar yürütmek anlamına gelir. Z kuşağı ağırlıklı bir kitleniz varsa, müşteri hizmetleri departmanı sosyal medya platformlarını bir temas noktası olarak dahil etmelidir, çünkü bu nesil Twitter ve diğer sosyal platformları şikayetleri dile getirmek için kullanacaktır. Uygun desteği sunmanız ve ihtiyaçlarına cevap vermeniz hedef kitlenizi markanıza çekme konusunda etkili olacaktır.

YAZAR

Sopyo

İçerik Üreticisi

İÇİNDEKİLER